+48 609 313 316

kontakt@dzienzycia.pl

Światowy Dzień Małżeństwa

null

"Małżeństwo to taniec dwojga ludzi do muzyki, którą mają w sercu" - Lara Harris

Światowy Dzień Małżeństwa - 13 lutego - Trzymaj rytm

Naturalnym środowiskiem człowieka jest rodzina. W niej rodzimy się, rozwijamy się, doznajemy miłości. Poznajemy świat, otrzymujemy wsparcie w trudnych sytuacjach, szukamy sensu życia. Dorastamy. Rodzina, w której wyrośliśmy przestaje nam wystarczać. Szukamy osoby, której nie tylko możemy powierzyć nasze marzenia, ale również zrealizować je wspólnie. Szukamy, jak pisał Platon, drugiej połowy samych siebie.

Fundamentem rodziny jest więc małżeństwo. Wzajemna miłość członków rodziny bierze początek z wzajemnej miłości rodziców, którzy przez małżeństwo rodzinę tę stworzyli. Przyjrzyjmy się zatem bliżej naturze małżeństwa, któremu tak wiele zawdzięczamy.
Fundamentem małżeństwa jest wzajemna miłość. Miłość, która sprawia, że druga osoba staje się dla mnie ważniejsza niż ja sam. Nie da się jej zredukować do uczucia wywołanego fascynacją lub przyjemnością ze wspólnego przebywania, choć często jej towarzyszą. Miłość, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję. Tylko taka miłość wszystko przetrzyma.

Wszyscy marzymy o takiej miłości, ale niewielu z nas potrafi ją praktykować, czy nawet przyjąć. Logika takiej miłości to logika całkowitego i nieodwołalnego daru z siebie, który przekracza ludzką zdolność pojmowania. Trudność ofiarowania siebie polega po pierwsze na tym, że aby coś ofiarować trzeba to mieć. Ilu z nas może powiedzieć, że jest panami samych siebie?

Małżeństwo, w którym dwoje są jednym ciałem, zawsze było trudnym przedsięwzięciem. W naszej epoce jest podobnie. W niedawnej jednak przeszłości ten trudny ideał był powszechnie przyjmowany jako cel, możliwy do osiągnięcia. Prawie wszyscy, poza tymi, którzy realizację swojego powołania postrzegali poprzez celibat, marzyli o szczęśliwym małżeństwie i szczęśliwej rodzinie. Dzisiaj jest trochę inaczej. Trudności się nie zmniejszyły, ale przekonanie, że małżeństwo jest konieczną drogą osiągnięcia szczęścia stało się rzadsze.

Z okazji Światowego Dnia Małżeństwa Fundacja Narodowego Dnia Życia chce przypomnieć znaczenie trwałości małżeństwa w budowaniu silnego społeczeństwa, małżeństwa, które jest fundamentem i najważniejszym elementem w realizacji polityki prorodzinnej państwa. Chcemy zwrócić uwagę liderom życia społecznego, politycznego i gospodarczego na każdym szczeblu o konieczności dbania o małżeństwo, które jest podobne do tańca dwojga zakochanych. Może pojawić się chwilowy błąd, zachwianie w tańcu, ale jeśli para stara się w rytm muzyki tworzyć jedność to w efekcie mamy piękną wspólnotę dwóch osób tworzących piękną rzeczywistość.

Zachęcamy do udostępnienia naszego spotu i dbałość o małżeństwo na każdym etapie jego trwania. Wrażliwość na małżeństwo w polityce państwa na wszystkich szczeblach pomoże w budowaniu silnego społeczeństwa w Polsce.

Zainteresowanych komentarzem do naszego spotu kampanijnego zapraszamy do kontaktu:
Jacek Sapa - 609 313 316
Prezes Fundacji Narodowego Dnia Życia

Dzień Babci i Dziadka

null

Do czego są nam potrzebni dziadkowie i za co ich cenimy? Czy nie jest tak, że w dorosłym życiu wzdychamy z sentymentem wspominając ich postawę, madrość życiową czy lekcję tradyci, historii. To oni często zastępują zabieganych rodziców i wspierają ich w wychowawaniu wnuków, opiekują się oraz wpajają watościowe cechy takie jak: odpowiedzialność, szacunek, obowiązkowość.

Tegorocznym spotem chcemy podkreslić jak ważna jest rola dziadków oraz więz która tworzy się poprzez wspólne spędzanie czasu z wnukami, np. czytanie, tańcowanie, tworzenie karmika dla ptaków czy spacery na świeżym powietrzu, wyjście do kina, teatru lub muzeum. Chcemy przypomnieć, że poprzez bliski kontakt dziadków z wnukami, to co zapisze się w ich sercach, szczególnie bezwarunkowa miłość, prawdziwość, poświęcony czas będą miały wpływ na ich poczucie wartości i lepszy obraz siebie. Dzięki temu nie będą stwarzać problemów wychowawczych i będą mieli predyspozycje by realizować się w dorosłym życiu.

Dziadkowie z pewnością potrafią obdarzyć swoje wnuki miłością bezinteresowną i dać poczucie bezpieczeństwa. Wnoszą w życie rodziny płynącą z doświadczenia mądrość. Kształtują rodzinną tożsamość, przekazując pamięć o minionych pokoleniach. W trudnych momentach są punktem odniesienia i pomagają spojrzeć na sytuacje kryzysowe w odpowiedniej perspektywie.

I jak tu się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że „Babcia jest trochę rodzicem, trochę nauczycielem i trochę najlepszym przyjacielem”. Natomiast dziadek, to jakby Prezes Rady Nadzorczej… cierpliwy, odpowiedzialny, doświadczony i dalekowzroczny, ale też ciepły, potrafi znieść wszelkie wybryki.

Babciu, dziadku pamiętajcie, że jesteście ważni a wasza obecność jest niezwykle wartościowa!